ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETauron - wiadomości z Grupy
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron Sprzedaż wypowiedział umowy na zakup zielonych certyfikatów
28.02.2017r. 16:16

Tauron Sprzedaż, spółka zależna Tauronu, poinformowała o wypowiedzeniu długoterminowych umów na zakup zielonych certyfikatów - podał Tauron w komunikacie.
"Skutkiem finansowym wynikającym z rozwiązania umów będzie uniknięcie przez spółkę zależną straty stanowiącej różnicę między cenami umownymi a ceną rynkową zielonych certyfikatów" - napisano w raporcie.

"Szacunkowa wartość wyżej wskazanej straty z tytułu realizacji umów do końca pierwotnie zakładanego okresu obowiązywania umów (tj. do 2023 r.), przy uwzględnieniu aktualnych rynkowych cen zielonych certyfikatów, wynosi ok. 343 mln zł netto" - podał Tauron.

Stroną umów zawartych w 2008 r. są następujący kontrahenci, do których należą instalacje wytwórcze energii elektrycznej z odnawialnych źródeł: in.ventus Sp. z o.o EW Dobrzyń spółka komandytowa, in.ventus Sp. z o.o. Ino 1 spółka komandytowa i in.ventus Sp. z o.o. EW Gołdap spółka komandytowa.

"Umowy ulegają wypowiedzeniu ze skutkiem natychmiastowym wobec nieosiągnięcia przez strony porozumienia w ramach renegocjacji kontraktowych w trybie przewidzianym w ramach umów" - podano w raporcie.
Szacowana na lata 2017-2023 całkowita wartość zobowiązań umownych spółki zależnej wynosi około 417 mln zł netto.

"Uchwalona w 2015 r. Ustawa o OZE całkowicie zmieniła system wsparcia produkcji energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii, który stanowił zasadniczą podstawę do zawarcia Umowy i stanowi istotną zmianę w otoczeniu prawnym, mającą bezpośredni i decydujący wpływ na rentowność umów" - napisano w komunikacie.

Ustawa o OZE przewiduje stopniowe odejście od wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii poprzez system świadectw pochodzenia na rzecz systemu aukcyjnego.

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Marek 28.02.2017r. 16:31
Zmieniła się sytuacja to chyba nic dziwnego, że firma ratuje budżet
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk_50 28.02.2017r. 16:34
Energetyka skupia się na rynku mocy. OZE się nie opłaca.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 01-03-2017r. 08:00 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: marko 28.02.2017r. 16:58
Wyniki spółki przede wszystkim. To logiczne działania.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zigzag 28.02.2017r. 18:56
Ciekawe jakie były zapisy o karach w kontraktach. Bo chyba jeszcze jesteśmy Państwem Prawa czy już może tylko... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: J.W. 01.03.2017r. 13:33
Do Zigzag - już tylko sprawiedliwości ludowej
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE