ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETauron - wiadomości z Grupy
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron podsumowuje inauguracje programu "Oddychaj powietrzem" na Śląsku i w Małopolsce
11.04.2017r. 11:32

21 marca w Katowicach, a 3 kwietnia w Krakowie Tauron zainaugurował swój nowy program edukacyjno-ekologiczny pn. "Oddychaj powietrzem". W ramach programu przewidziano szereg prelekcji na temat sposobów walki ze smogiem, w tym zbieranie danych do badań na temat wiedzy mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza i bezpieczeństwa w sezonie grzewczym.
Tauron po raz kolejny prowadzi program działań zwalczających tzw. niską emisję. Akcje w centrach miast, na południu Polski, mają na celu uświadomienie skali problemu oraz promocję rozwiązań technologicznych, przeciwdziałających niebezpiecznemu zjawisku smogu. W ramach kampanii organizowane będą przez cały rok liczne wydarzenia edukujące, w tym zostanie uruchomiony portal internetowy o problematyce antysmogowej. Pierwszym miastem na drodze Programu Oddychaj Powietrzem były Katowice, a kolejnym Kraków.

Przyczyną smogu w Polsce jest w 80 procentach tzw. "niska emisja", czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Sytuację pogarsza spalanie złej jakości węgla w urządzeniach nie spełniających żadnych norm emisji spalin.

Bardzo się cieszę z inicjatywy Taurona, która nie tylko edukuje, ale także promuje nowoczesne i czyste technologie a także surowce, które mogą być wykorzystywane do ogrzewania śląskich gospodarstw domowych. To pierwszy tak szeroko przygotowany program, który realnie zakłada skuteczną walkę ze smogiem i daje impuls do działania. Uświadamia mieszkańcom naszej aglomeracji, że tylko stosowanie nowych technologii i właściwych surowców może sprawić, że województwo śląskie będzie bardziej przyjazne niż do tej pory. Dzisiejsze rozwijające się, zaawansowane technologie oraz innowacje w energetyce, dają nam silny oręż w walce z niską emisją - powiedział w Katowicach Grzegorz Tobiszowski.

-Tauron już od 2012 roku angażuje się w działania edukacyjne, które wskazują na zagrożenia z niskiej emisji. Swoim klientom oferuje alternatywę w postaci ciepła sieciowego. Dzięki prowadzonym kampaniom oraz zaangażowaniu organizacji społecznych i władz samorządowych zauważamy rosnące zainteresowanie i poszukiwanie nowych rozwiązań ogrzewania. Jest jeszcze jednak sporo do zrobienia w tym obszarze i dlatego w roku 2017 podeszliśmy do tego problemu systemowo. Przygotowaliśmy kompleksowy Program, który ukierunkowany jest zarówno na edukację i informowanie, jak i na przygotowanie konkretnych rozwiązań systemowych w postaci oferty Tauron - powiedział Filip Grzegorczyk prezes zarządu Tauron.

Najlepszym sposobem wyeliminowania problemu smogu jest zmiana ogrzewania na ekologiczne, czyli takie, które najmniej wpływa na środowisko.
Takim ogrzewaniem jest bezpieczne i czyste ciepło sieciowe oferowane przez TAURON Ciepło. Przyłączenie każdego kolejnego budynku do sieci ciepłowniczej oznacza mniej indywidualnych pieców i kominów, co bezpośrednio przyczynia się do znacznego ograniczenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery. W grudniu 2016 roku TAURON Ciepło złożył wnioski o dofinansowanie swojego Programu Likwidacji Niskiej Emisji w ramach działania 1.7 "Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie aglomeracji śląsko-dąbrowskiej" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014- 2020. Łącznie w ramach Programu TAURON Ciepło planuje przyłączyć ponad 180 MW mocy cieplnej do 2022 roku. W perspektywie oznacza to roczną redukcję około 52 tys. ton dwutlenku węgla oraz ok. 250 ton mniej pyłów zawieszonych w atmosferze.

Reportaż z inauguracji program Taurona na Śląsku
W Krakowie od 2019 roku zacznie obowiązywać całkowity zakaz używania paliw stałych. Osoby, które korzystają z nieekologicznych pieców, muszą je wymienić na ogrzewanie przyjazne dla środowiska. TAURON, by wesprzeć w tych działaniach mieszkańców Krakowa, podpisał w 2016 r. porozumienie z krakowskim magistratem.

Tauron proponuje mieszkańcom wymianę nieekologicznego ogrzewania na kocioł gazowy. Oferta wiąże się z gwarancją niższych cen gazu, bezpłatnym doradztwem w doborze urządzeń grzewczych i darmowym serwisem domowej instalacji gazowej. Tauron załatwia również wszelkie formalności związane z przygotowaniem wniosku o dotację. Urząd Miasta zapewnia zwrot do 80 proc. całości lub części kosztów poniesionej inwestycji.

W 2017 roku TAURON przeznaczy na realizację zadań związanych z rozwojem sieci i infrastruktury energetycznej w Małopolsce 356 mln złotych. Lepsza sieć oznacza dla mieszkańców lepszy dostęp do rozwiązań grzewczych opartych na elektryczności.

- Na jakość powietrza, obok innych czynników, wpływ ma również jakość budownictwa. Kodeks urbanistyczno-budowlany, nad którym pracuje nasze ministerstwo, wprowadzi efektywne narzędzia w tym zakresie poprzez konieczne zapisy w planach miejscowych. Chodzi tu np. o wprowadzenie zasad właściwego kształtowania polityki transportowej, urbanizacji czy tworzenia terenów zielonych - podkreśla Andrzej Adamczyk, Minister infrastruktury i budownictwa - Trzeba zwiększyć efektywność energetyczną budynków - dodał.

Reportaż z inauguracji program Taurona w Małopolsce

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Toamsz 11.04.2017r. 11:57
Każda inicjatywa na wagę złota
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pracownik TD 13.04.2017r. 15:36
a kiedy podsumuje wyplate dywidend?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE