ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETauron - wiadomości z Grupy
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Śląskie. Usuwanie awarii energetycznych - najpóźniej do piątku
20.04.2017r. 11:43

Odbudowa uszkodzonych po opadach śniegu linii energetycznych w woj. śląskim potrwa w czwartek do późnych godzin wieczornych, natomiast uszkodzenia na liniach niskiego napięcia będą usuwane jeszcze w piątek - podała spółka Tauron Dystrybucja, dostarczająca prąd w regionie.
W czwartek przed południem bez zasilania pozostawało ok. 20 tys. odbiorców w powiatach: częstochowskim, myszkowskim, kłobuckim i lublinieckim. We wtorek i środę napadało tam nawet kilkadziesiąt centymetrów mokrego śniegu. Setki łamiących się drzew zrywało przewody, łamało konstrukcje energetyczne i słupy oraz uszkodziło ich elementy. W czwartek pogoda poprawiła się; trwa usuwanie awarii.

"Usuwanie awarii zawsze zaczynamy od przywrócenia funkcjonowania linii wysokiego napięcia, potem prace są kontynuowane na liniach średnich napięć, a następnie usuwane są awarie na liniach niskiego napięcia. W ten sposób maksymalizuje się ilość klientów, którym przywracane jest zasilanie" - wyjaśnił w czwartek rzecznik spółki Tauron Dystrybucja w woj. śląskim i dolnośląskim Łukasz Zimnoch.

Opady mokrego i ciężkiego śniegu spowodowały łamanie się gałęzi i całych drzew, które przewracając się uszkadzały linie i stacje energetyczne. Łącznie na terenie woj. śląskiego zanotowano setki awarii: uszkodzenia 22 linii wysokiego napięcia, blisko 200 zdarzeń na liniach średniego napięcia i zarejestrowanych ponad 2,5 tys. zgłoszeń dotyczących uszkodzeń linii niskiego napięcia. W wielu miejscach linie energetyczne uległy całkowitemu zniszczeniu.

Według danych dostawcy energii, w środę w szczytowym momencie w woj. śląskim bez dostaw energii pozostawało 110 tys. gospodarstw domowych; wcześniej służby kryzysowe szacowały ilość odbiorców bez prądu na ponad 94 tys.
Energetycy zapewniają, że do usuwania awarii zmobilizowali wszystkie dostępne brygady, wynajęto także dodatkowe ekipy. "Od środy nad usuwaniem awarii tylko w okolicach Częstochowy, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, bez przerwy pracuje ponad 50 brygad elektromonterów. W ciągu ostatnich 36 godzin energetycy przywrócili zasilanie ok. 85 tysiącom klientów" - podał Zimnoch.

Do większości z ok. 20 tys. pozbawionych jeszcze energii odbiorców prąd popłynie w czwartek wczesnym lub późnym popołudniem. Najdłużej - do wieczora - poczekają mieszkańcy Szczekocin, Koziegłów, Poraja oraz dużej części gmin w powiecie częstochowskim: Koniecpola, Przyrowa, Poczesnej, Lelowa, Konopisk, Kamienicy Polskiej i Janowa. Do 22.30 większość odbiorców w regionie powinna już mieć w domach prąd. Pozostałe awarie mają być usunięte w piątek rano.

Awarie energetyczne to obecnie największy kłopot, będący następstwem środowego załamania pogody. Wszystkie drogi w regionie są przejezdne, nie ma też utrudnień na kolei. W czwartek rano, w związku z lokalnymi przymrozkami, na drogach pracowało sześć jednostek sprzętu przeciwgołoledziowego. W części woj. śląskiego temperatura spadła w nocy do minus trzech, a przy gruncie nawet do minus czterech stopni.

W ciągu ostatniej doby strażacy odnotowali 581 interwencji związanych głównie z usuwaniem skutków opadów śniegu - najczęściej w Częstochowie i powiecie częstochowskim. Najwięcej pracy mieli przy usuwaniu drzew lub konarów powalonych na szlaki komunikacyjne, budynki lub samochody. W czwartek komunikacja w regionie odbywa się normalnie.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE