ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETauron - wiadomości z Grupy
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Do projektu zgazowania węgla mogą zostać doproszone inne podmioty, w tym finansowe
20.04.2017r. 14:36

Tauron rozważa udział kapitałowy w inwestycji zgazowania węgla w Kędzierzynie-Koźlu. Do spółki celowej mogą być też zaproszone inne podmioty, w tym finansowe. Model biznesowy projektu może być przygotowany do końca IV kwartału 2017 roku - poinformowano na konferencji prasowej.
"Rozważamy udział kapitałowy w takiej inwestycji, pod warunkiem, że model biznesowy się zrealizuje (...)." - powiedział wiceprezes Tauronu Jarosław Broda.

"Horyzont tej inwestycji to najwcześniej lata 2019-20, więc z punktu widzenia Tauronu to bezpieczny okres" - dodał.

Prezes Tauronu Filip Grzegorczyk poinformował dziennikarzy, że do 2020 roku grupa Tauron nie będzie partycypować w finansowaniu tego projektu.

"Nasz udział finansowy jest możliwy najwcześniej od 2020 roku. Nasza strategia zakłada, że do tego czasu nie zwiększymy CAPEX-u" - dodał.

Przedstawiciele grupy poinformowali, że decyzja o budowie instalacji zgazowania będzie podejmowana w latach 2018-19, a sama budowa potrwać może około trzech lat.
Prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że model biznesowy projektu może być gotowy do końca IV kwartału tego roku.

Wcześniej, w trakcie konferencji, informował, że do spółki celowej realizującej inwestycję mogą być też zaproszone inne podmioty, w tym finansowe.

Dodał, że obecnie nie są jeszcze prowadzone rozmowy z potencjalnymi partnerami, którzy mogliby partycypować w inwestycji.

"W tego typu przedsięwzięcia mogą angażować się takie podmioty jak PFR czy NFOŚiGW" - powiedział.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Lidia 01.05.2017r. 10:44
"Zgazowanie węgla na potrzeby przemysłu chemicznego jest opłacalne ekonomicznie; da szansę rozwoju tej branży i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE