ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETauron - wiadomości z Grupy
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prof. Michał Romanowski dla "Rz":informacja o pozwaniu Taurona to gra lobbingowa
05.07.2017r. 09:31 04.07.2017r. 13:51

Informację na temat pozwu firmy Invenergy przeciwko Tauronowi skomentował w programie "#RZECZoBIZNESIE" prof. dr hab. Michał Romanowski, adwokat z kancelarii Romanowski i Wspólnicy.
W poniedziałek amerykańska firma Invenergy poinformowała, że pozwała Taurona w związku z zerwaniem kontraktów na zakup energii z elektrowni wiatrowych. Kwotę roszczeń wynikających z utraconych korzyści amerykanie wyliczyli na 325 mln dol., czyli 1,2 mld zł. Jednak Tauron w odpowiedzi na informację firmy Invenergy oświadczył, że żadnego pozwu jeszcze nie dostał, a stroną tego sporu jest jego spółka zależna Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa (PE-PKH).

Komentując tę sytuację dla "Rzeczpospolitej" prof. Michał Romanowski podkreślił, że w jego ocenie adresat tego pozwu jest całkowicie niezrozumiały, bo stroną sporu jest PE-PKH. Ponadto zwrócił on uwagę, że w tych umowach są tzw. klauzule adaptacyjne.

Prof. Romanowski wyjaśnia, że klauzule adaptacyjne stanowią konstrukcję prawną, która zawędrowała do polskiego prawa kontraktowego między innymi ze Stanów zjednoczonych, gdzie określane są jako klauzule hardship. Stanowią one zabezpieczenie dla sytuacji, w której warunki umowy stają się tak odległe od tego co strony zakładały przy zawarciu umowy, że istniej potrzeba ich dostosowania do czegoś co nazywamy uczciwością i sprawiedliwości kontraktową. Jest to obowiązkiem stron, gdyż klauzula nie mówi o tym, że strony mogą prowadzić negocjacje dotyczące zmiany warunków umowy, ale określa, że zawierany jest kontrakt na określony czas, w którego naturę wpisana jest zmienność, a więc dostosowanie tego kontaktu do istotnie zmienionych warunków rynkowych - tłumaczy w programie "#RZECZoBIZNESIE" prof. Michał Romanowski.
Prof. Romanowski zwraca również uwagę, że umowa Invenergy z PE-PKH jest jednym z nielicznych przykładów, tego jak zasady utrwalone w Stanach Zjednoczonych i w krajach europejskich zaczynają występować na rynku polskim. Z klauzuli adaptacyjnej korzysta zresztą nie tylko PE-PKH, ale i inni uczestnicy polskiego rynku energii.

Według prof. Roamnowskiego, z prawnego punktu widzenia dochodzi o sytuacji niespotykanej, i która nie ma szans powodzenia w polskim porządku prawnym. - Dochodzi do medialnej zapowiedzi złożenia pozwów przez jakieś spółki związane z Invenergy w sytuacji, w której od dwóch lat jest zawisły spór pomiędzy spółkami celowymi firmy Invenergy z PE-PKH i gdy mamy już pierwszy wyrok oddalający powództwo spółki Dobiesław Wind Invest - powiedział prof. Romanowski.

"Rz" zwraca również uwagę, że w nieoficjalnych komentarzach mówi się, że upublicznienie sprawy pozwu tuż przed wizytą w Polsce amerykańskiego prezydenta nie jest przypadkowe. W ocenie prof. Romanowskiego takie tezy mają uzasadnienie, bo administracja amerykańska jest znana z tego, że wspiera swoich inwestorów. Jednak według niego trzeźwa ocena prawna nie daje większych szans amerykańskiej firmie w tym sporze.

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Niszczarka 04.07.2017r. 15:00
Były to typowe KDT tzn umowy były zawarte na kilkanaście lat po cenie niższej niż ówczesna rynkowa ale dość wysokiej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ekonomista 05.07.2017r. 06:32
Być może firmy wiatrowe wygrają, ale przegrają OZE, bo znów okaże się, że chodzi o kasę i tylko kasę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 38 05.07.2017r. 16:48
Co prawda prof. Romanowski nie zna zapisów umowy, ale zdażył juz je skomentować w tv
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Edek 05.07.2017r. 22:25
No i gość mądrze gada. To czysta gra lobbingowa, przypomnieli sobie po kilku latach, akurat teraz, jak już prawie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE