ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETauron - wiadomości z Grupy
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron wyemitował euroobligacje o wartości 500 milionów euro
05.07.2017r. 15:46

Tauron wyemitował 10-letnie euroobligacje o wartości 500 mln euro. Obligacje mają roczne okresy odsetkowe, a kupon wynosi 2,375 proc. w skali roku, Rentowność na dzień emisji wynosi 2,439 proc. w skali roku. Cena emisyjna to 99,438 proc. wartości nominalnej - podała spółka w komunikacie.
Tauron Polska Energia wyemitował euroobligacje o łącznej wartości nominalnej 500 milionów euro z termin wykupu 10 lat od dnia ich emisji. Środki uzyskane z emisji euroobligacji zostaną przeznaczone na zrefinansowanie kosztów budowy i nabycia farm wiatrowych przez jedną ze spółek Grupy, finansowanie inwestycji Grupy w segment dystrybucji i ogólne cele korporacyjne. Obligacje będą notowane na London Stock Exchange.

- Oferta euroobligacji Tauron cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów europejskich i krajowych, o czym świadczy prawie trzykrotna nadsubskrypcja emisji. Pozyskanie finansowania z emisji euroobligacji to jedno z działań prowadzonych przez Grupę w ramach realizowanej polityki finansowania. Celem jest zapewnienie środków finansowych dla prowadzenia działalności Grupy, dywersyfikacja źródeł finansowania oraz wydłużenie średnioważonego terminu zapadalności długu - powiedział Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Taurona.

- Przeprowadzenie emisji ma na celu optymalizowanie zarządzania długiem Grupy i nie stanowi dodatkowego zadłużenia w stosunku do założeń przyjętych w Strategii Grupy opublikowanej we wrześniu 2016 r. - dodał prezes zaznaczając, że takie działania powinny się przełożyć na pozytywne postrzeganie Taurona zarówno przez agencję ratingową, jak i inne instytucje finansowe.

Jak podkreślono w komunikacie Grupa utrzymuje wskaźnik dług netto/EBITDA na bezpiecznym poziomie. Po pierwszym kwartale 2017 r. wartość wskaźnika wyniosła 2,31x.

- Zamierzeniem Grupy jest utrzymanie wskaźnika na poziomie nie wyższym niż 3,0 tj. i tak istotnie poniżej jego dopuszczonej umowami finansowania wielkości określonej jako 3,5 - czytamy w komunikacie.

Pod koniec ubiegłego roku agencja ratingowa Fitch zmieniła perspektywę dla Taurona na stabilną, a jednym z czynników wpływających na zmianę perspektywy była pozytywna ocena działań podejmowanych w ramach polityki finansowania.
- Emisja euroobligacji to kolejny dowód potwierdzający atrakcyjność Grupy dla inwestorów - przypomnieć należy, że w 2014 r. Tauron z sukcesem uplasował emisję obligacji na rynku krajowym o wartości 1,75 mld zł a w roku 2015 przeprowadzona została emisja tzw. NSV wśród inwestorów zagranicznych o wartości 168 mln EUR. Wspomnieć również należy, że w roku 2015 Tauron zawarł z bankami komercyjnymi 5-letni program emisji obligacji na kwotę 6,27 mld zł, który w czerwcu br. został wydłużony w kwocie 5,32 mld zł o jeden rok i w kwocie 2,45 mld zł o dwa lata. - mówi Marek Wadowski, wiceprezes ds. finansów Taurona.

Spółka ubiega się o dopuszczenie obligacji do obrotu na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Londynie (London Stock Exchange).

Euroobligacje zostały objęte przez ponad trzydziestu inwestorów. Niemal połowa oferty trafiła do inwestorów z Wielkiej Brytanii, 14 proc. do inwestorów z Niemiec, a 11 proc. objęły podmioty krajowe. Podział emisji w zależności od typu inwestora kształtuje się następująco: 83 proc. emisji nabyły podmioty zarządzające aktywami, 12 proc. ubezpieczyciele i fundusze emerytalne, a pozostałą część oferty objęły głównie banki.

W ramach 5-dniowego roadshow odbyły się spotkania i telekonferencje z ok. 80 inwestorami zainteresowanymi uczestnictwem w emisji. Przedstawiciele Taurona odwiedzili kolejno Amsterdam, Frankfurt, Monachium, Londyn, Paryż i Warszawę, co ostatecznie przełożyło się na łączny popyt na obligacje Taurona przekraczający 1,4 mld EUR w ramach ofert złożonych przez ponad 100 inwestorów.

Agencja ratingowa Fitch nadała euroobligacjom TAURON wstępny rating na poziomie "BBB".

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Jacek 06.07.2017r. 11:20
czyli zadłużanie trwa
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE