ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETauron - wiadomości z Grupy
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Śląskie. Jeszcze 21 tys. odbiorców bez energii po wichurze
06.10.2017r. 15:34

Wciąż 21 tys. odbiorców w woj. śląskim nie ma energii elektrycznej po wichurze, która przetoczyła się nad regionem - podało w piątek po południu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK). W dalszym ciągu utrudniony jest ruch na niektórych szlakach kolejowych.
Wichura zerwała w Śląskiem 74 linie energetyczne. W kulminacyjnej chwili - ok. północy - prądu było pozbawionych 104 tys. odbiorców, rano ta liczba spadła do 31 tys., a po południu - do 21 tys. klientów. Przy usuwaniu awarii pracują non stop setki energetyków, korzystających z ciężkiego sprzętu.

Jak podała spółka Tauron Dystrybucja, w piątek rano wystartowały także specjalistyczne helikoptery, których zadaniem są obloty linii energetycznych. Dzięki temu energetycy są w stanie szybciej oszacować straty i usunąć awarie w miejscach trudno dostępnych i oddalonych od głównych traktów komunikacyjnych.

W niektórych miejscach sytuacja była szczególnie trudna - w okolicach Zawiercia na linię energetyczną runęło w jednym momencie 30 drzew. Jest wiele złamanych i powalonych słupów oraz zerwanych przewodów elektrycznych.


W związku z silnym wiatrem śląscy strażacy interweniowali już - od czwartkowego wieczora - prawie 1700 razy. Ranne zostały trzy osoby. Dwie z nich w Cieszynie - po tym, jak drzewo przewróciło się na samochód, którym jechały. Po uwolnieniu z pojazdu trafiły do szpitala. W Gliwicach drzewo przewróciło się na pieszego, został przygnieciony przez gałęzie. On także trafił pod opiekę lekarzy.
Jak podają strażacy, w całym regionie wiatr uszkodził ponad 40 budynków mieszkalnych, z pięciu zrywając dachy. Ucierpiało też 18 budynków gospodarczych.

Dyżurny WCZK powiedział PAP, że strażacy interweniowali w regionie już ponad 1680 razy, w piątek po południu pracowali jeszcze w 96 miejscach. Najwięcej interwencji mieli w powiatach: częstochowskim, cieszyńskim, kłobuckim, a także w Gliwicach, Katowicach i Tarnowskich Górach.

Silny wiatr znacząco utrudnił też ruch na kolei. Według WCZK utrudnienia są jeszcze w kilku miejscach, m.in. pomiędzy stacjami Ustroń - Ustroń Polana ruch ma być udrożniony w piątek po południu. W innych miejscach pociągi poruszają się wahadłowo jednym torem. Tak jest pomiędzy Tychami a Kobiórem, Kaletami i Strzebiniem oraz Kaletami i Koszęcinem. Te utrudnienia potrwają prawdopodobnie do soboty.

Jak podały Koleje Śląskie, pomiędzy Wisłą Głębce a Ustroniem w dalszym ciągu obowiązuje zastępcza komunikacja autobusowa. Na pozostałych odcinkach (Mysłowice - Oświęcim, Pszczyna - Rybnik, Pszczyna - Tychy, Węgierska Górka - Żywiec, Rybnik - Leszczyny, Lubliniec - Kalety, Cieszyn - Kaczyce) ruch kolejowy został już wznowiony. Wszędzie jednak do późnych godzin popołudniowych pasażerowie muszą liczyć się z opóźnieniami.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE