ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETauron - wiadomości z Grupy
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowy Jarosław Wind Invest pozywa Tauron o zapłatę 27 mln zł odszkodowania
16.10.2017r. 14:40

Nowy Jarosław Wind Invest pozywa Tauron o zapłatę 27 mln zł odszkodowania oraz ustalenie odpowiedzialności za szkody, które mogą wyniknąć w przyszłości z czynów niedozwolonych, w tym z czynów nieuczciwej konkurencji, o wartości szacowanej przez spółkę powodową na kwotę 197,8 mln zł - podał Tauron w komunikacie.
Spółka podała, że jest to ostatni z zapowiadanych czterech pozwów spółek Grupy Wind Invest w przedmiotowej sprawie. Wcześniej do Tauronu wpłynęły pozwy Gorzyca Wind Invest, Dobiesław Wind Invest i Pękanino Wind Invest.

Sprawa zawisła przed Sądem Okręgowym w Katowicach.

"Podstawą faktyczną żądania pozwu, według twierdzeń spółki powodowej, jest wypowiedzenie przez spółkę zależną emitenta: Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa z siedzibą w Warszawie umów długoterminowych sprzedaży energii elektrycznej i sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia" - napisano w komunikacie.

Tauron poinformował, że przystąpił do analizy treści pisma i załączonych dokumentów oraz przygotowania odpowiedzi na pozew w zakreślonym przez sąd 30-dniowym terminie, a wstępna ocena uzasadnienia żądań pozwu "wskazuje na ich całkowitą bezzasadność".

Tauron PE przypomina, że umowy z farmami wiatrowymi zostały zawarte przez spółkę celową Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa sp. z o.o. (PE-PKH). Jednocześnie Tauron zaznacza, że jak każda spółka giełdowa musi działać w interesie swoich akcjonariuszy , w tym zagranicznych inwestorów finansowych. Spóła podkreśla przy tym, że nie może przejąć na siebie ryzyka biznesowego farm wiatrowych ani ryzyka biznesowego swojej spółki celowej (PE-PKH), które jest z definicji ograniczone do majątku tej spółki.

W ocenie Taurona takie działanie Grupy było zgodne z najlepszymi praktykami rynkowymi. Jak tłumaczy Tauron, z realizacją długoterminowych umów sprzedaży zielonych certyfikatów oraz energii elektrycznej mogło wiązać się istotne ryzyko po stronie Grupy Tauron. Dlatego naturalne było ograniczenie tego ryzyka do wartości majątku PE-PKH (czyli wykorzystanie do transakcji tzw. spółki celowej).
Tauron zwraca jednocześnie uwagę, że analogicznie działała podjęła też grupa Invenergy, która wszystkie projekty farm wiatrowych prowadziła z wykorzystaniem powołanych tylko w tym celu spółek celowych (Dobiesław Wind Invest sp. z o.o., Gorzyca Wind Invest sp. z o.o., Nowy Jarosław Wind Invest sp. z o.o. oraz Pękanino Wind Invest sp. z o.o.).

Tauron tłumaczy, że istotą sporu jest brak porozumienia między stronami umów sprzedaży zielonych certyfikatów (tj. PE-PKH a farmami wiatrowymi, w tym spółkami powiązanymi z grupą Invenergy) co do konieczności zmiany formuły rozliczeń, która to konieczność wynikała wprost z treści tych umów. Jak pisze spółka w swoim stanowisku, w 2015 r. PE-PKH została zmuszona do wypowiedzenia umów z farmami wiatrowymi, a farmy wiatrowe kwestionują skuteczność wypowiedzenia dokonanego przez PE-PKH.

W ocenie Taurona mamy do czynienia z typowym sporem kontraktowym między spółką celową Tauron (tj. PE-PKH) a innymi spółkami celowymi (w tym farmami powiązanymi z grupą Invenergy).

Według Taurona w sprawie tej nie można mówić o jakimkolwiek nadużyciu prawa przez Tauron, a tym bardziej o jakiejkolwiek odpowiedzialności spółki za rzekome zobowiązania PE-PKH. Tauron zaznacza przy tym, że ewentualne istnienie takich zobowiązań jest obecnie przedmiotem postępowań sądowych, a decyzja o wypowiedzeniu umów była autonomiczną decyzją zarządu PE-PKH, który zgodnie z polskim prawem ma obowiązek dbać o interes spółki jako autonomicznego podmiotu prawa.

Jak podkreśla Tauron, ocena decyzji zarządu PE-PKH należy wyłącznie do niezawisłych, niezależnych i bezstronnych sądów. Tauron zwraca przy tym uwagę, że w polskim prawie spółek, które jest w tym zakresie zgodne z europejskim i amerykańskim prawem spółek, przyjmuje się zasadę wyłączności do podejmowania decyzji zarządczych dla organu zarządzającego, który ponosi osobistą odpowiedzialność za skutki działań lub zaniechań przy podejmowaniu decyzji w sprawach spółki.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: zenon 16.10.2017r. 15:40
Jeśli dojdzie do wypłaty odszkodowań, to odpowiedzialni za podpisanie tak niekorzystnych umów powinni zostać osądzeni... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ARX 17.10.2017r. 09:38
Panie Zenonie - prosze spróbować zgolić wąsy... Za 5 lat będzie Pan tak samo wypowiadał się o Systemie Aukcyjnym.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sceptyk1 17.10.2017r. 10:42
A gdzie znaleźć "niezawisłe, niezależne i bezstronne sądy"?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE