ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETauron - wiadomości z Grupy
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron: czekamy na warunki programu NCBR dla bloków 200 MW
20.10.2017r. 15:12

Z niecierpliwością czekamy na zasady programu NCBR dotyczącego bloków 200 MW - zadeklarował wiceprezes Tauronu Jarosław Broda. Wskazał, że kluczowymi warunkami będą ubezpieczenie ryzyka związanego z ewentualną modernizacją jednostek, a także czas.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju sygnalizuje, że chce uruchomić program jeszcze w październiku br.; do końca roku natomiast spodziewa się uruchomienia zamówienia na konkretne rozwiązania.

Wśród kluczowych założeń programu są: planowana dalsza eksploatacja zmodernizowanych bloków klasy 200 MW oraz zwiększenie ich elastyczności.

O programie dotyczącym bloków 200 megawatów mówił w środę podczas sesji plenarnej 7. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski. Wymienił go jako jeden z przykładów dostępnych obecnie mechanizmów finansowania, w którym NCBR chce "zamawiać" określone, nieistniejące jeszcze produkty - np. dostępne kosztowo elektryczne autobusy dla miast.

W piątek wicedyrektor NCBR prof. Aleksander Nawrat powiedział PAP, że w przyszłym tygodniu w Warszawie odbędzie się ostatnie z seminariów poświęcone wypracowaniu ostatecznej koncepcji zamówienia, pod kątem nowego, innowacyjnego w skali światowej programu dla bloków 200 MW.

"To o tyle istotne, że będzie to realizowane w formule PCP, a zatem zamówienia na bardzo konkretne rozwiązanie, w którym współpracujemy z przedstawicielami branży - zarówno operatorami bloków, sieci przesyłowych, jak i podmiotami, które uczestniczą w rynku energetycznym" - wskazał Nawrat.

"Ten program uruchamiamy pod koniec października i spodziewamy się, że jeszcze w tym roku będziemy mogli uruchomić zamówienie na konkretne rozwiązania" - zapowiedział wicedyrektor NCBR.
W programie zamówiona ma zostać technologia, która zostanie przetestowana na dwóch blokach - z założeniem, że jeżeli spełnione zostaną kryteria technologiczne i ekonomiczne, będzie mogła zostać wykorzystana nie tylko w innych blokach klasy 200, ale być może także, po modyfikacjach, w blokach klasy 500.

Pytany przez PAP o ewentualną perspektywę wykorzystania tego programu NCBR wiceprezes Tauronu zaznaczył, że dla koncernu "będzie bardzo ważne m.in., jak zostanie on ustrukturyzowany od strony - nazwijmy to - zapewnienia bezpieczeństwa programu".

"Chodzi o ubezpieczenie tego, co się będzie działo z jednostką, jeżeli program nie osiągnie zakładanego efektu. Bo - gdybyśmy to robili - będziemy eksperymentować na jednostkach wartych kilkaset milionów złotych i musimy ograniczyć mogące wystąpić ryzyka" - wyjaśnił wiceprezes Tauronu.

Drugim ważnym kryterium będzie czas. Konkluzje BAT, dotyczące m.in. bloków 200 MW, wejdą bowiem w życie pod koniec 2021 r. "Jeżeli uda nam się przygotować bezpieczne środowisko do przeprowadzenia takiego eksperymentu i zmieści się on w dopuszczalnym czasie, to na pewno będziemy to szczegółowo, z dużą uwagą analizować. Ale musimy znać zasady" - zastrzegł Broda. "Warto podkreślić nasze duże zaangażowanie w działania badawczo-rozwojowe" - dodał.

Tauron Wytwarzanie dysponuje obecnie 10 blokami klasy 200 MW o łącznej mocy elektrycznej 2 250 MW. Znajdują się one w elektrowniach Jaworzno III (6 bloków) oraz Łaziska (4 bloki). Są one w dobrym stanie technicznym i wszystkie są wyposażone w instalacje odsiarczania spalin.

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: DER 20.10.2017r. 20:02
Program dla bloków tzw. 200+ to zabawa z czasem. Efektywność tych rozwiązań z góry jest skazana na klapę. Proszę... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 23-10-2017r. 08:11 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Maniek 21.10.2017r. 21:17
Szkoda czasu i pieniędzy aby cerować stare łapcie. Koszt remontu jest niewiele niższy niż budowa nowych bloków a... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE