ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETauron - wiadomości z Grupy
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ubezpieczanie linii energetycznych jest nieopłacalne
13.11.2017r. 06:22

Ubezpieczanie linii energetycznych jest nieopłacalne, bo średnia szkodowość linii energetycznych jest zdecydowanie niższa niż wysokość składek ubezpieczeniowych - wyjaśniał w piątkowym programie "#RZECZoBIZNESIE" wiceprezes zarządu ds. operatora w Tauronie Dystrybucja Jerzy Topolski.
Jak mówił wiceprezes, w ciągu 15 lat średnia szkodowość linii Taurona Dystrybucji wynosi od kilku do kilkunastu mln zł, podczas gdy wysokość składek, które trzeba by zapłacić za objęcie linii ochroną ubezpieczeniową byłaby mniej więcej dwa razy wyższa. Wyjaśnił również, że spółka co dwa lata dokonuje przeglądu szkodowości i sprawdza koszty ubezpieczenia.

Jednocześnie wiceprezes Topolnicki podkreślił, że kluczowy, punktowy majątek spółki o dużej wartości, jak np. stacje transformatorowe wysokich napięć, jest ubezpieczony.
Rozmówca "#RZECZoBIZNESIE" zaznaczył również, że dzięki właściwemu zarządzaniu siecią, między innymi odpowiedniej szerokości pasów wycinki, skutki ostatnich nawałnic w przypadku Taurona były stosunkowo niewielkie. Z drugiej strony, jak wyjaśnił, majątek spółki ze względu na starzenie się jest odtwarzany, na co spółka wydaje rocznie 700-800 mln zł.

- W sytuacji zdarzenia jak orkan, tylko przesuwamy część środków odtworzeniowych i przyspieszamy wymianę starego majątku. Najczęściej uszkodzeniom ulega majątek stary. Nowy jest odporny na większość zjawisk, może poza powodzią - mówił wiceprezes Topolski.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: sdf 13.11.2017r. 08:12
Odkrycie. Wartość oczekiwana szkód zawsze jest niższa niż wysokość składek, inaczej sektor ubezpieczeń byłby nierentowny. Ubezpiecza się po to, aby w nadzwyczajnej sytuacji poważnych strat mieć pieniądze na odbudowę biznesu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE