ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETauron - wiadomości z Grupy
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron wdraża Strategiczną Agendę Badawczą, czyli "mapę drogową" innowacji w energetyce
29.11.2017r. 10:51

Strategiczna Agenda Badawcza Tauron (SAB) to pierwszy, w polskim sektorze energetycznym dokument, który w precyzyjny sposób opisuje kierunki rozwoju innowacji. Tauron określił w tym zakresie cztery główne obszary: klient i jego potrzeby, inteligentne usługi sieciowe, energetykę rozproszoną oraz niskoemisyjne technologie wytwarzania - poinformowała spółka.
Strategia Grupy Tauron zakłada, że w 2025 roku 25 proc. przychodów Grupy będzie pochodzić z nowych biznesów. Rozwój obszaru badań i innowacji jest jednym z narzędzi do osiągnięcia tego celu, stąd decyzja o przeznaczeniu corocznie minimum 0,4 proc. skumulowanych przychodów Grupy na ten właśnie obszar.

- Strategiczna Agenda Badawcza to "mapa drogowa" w obszarze badań, rozwoju i innowacji, jakie chcemy realizować w Grupie Tauron. To pierwszy tego typu dokument w polskim sektorze energetycznym, który w tak precyzyjny sposób opisuje kierunki rozwoju innowacji i stanowi uszczegółowienie naszej Strategii Biznesowej. Tauron już teraz wyróżnia się na rynku nowoczesnymi rozwiązaniami produktowymi. SAB wskazuje zarówno na wyzwania, jak i na szanse stojące przed Grupą, określając przy tym, gdzie upatrujemy nowych biznesów w jakie chcielibyśmy się angażować i jaką mamy długofalową wizję rozwoju innowacji w Grupie Tauron - powiedział Filip Grzegorczyk prezes zarządu Taurona.

(800x1132)

Spółka zwraca uwagę, że poszukiwane rozwiązania technologiczne rozwijane są w ramach projektów wewnętrznych oraz z udziałem partnerów biznesowych i środowiska naukowego. Grupa Tauron chce także pogłębić współpracę z dostawcami technologii oraz know-how, reprezentowanymi zarówno przez duże koncerny przemysłowe jak również przez małe firmy - głównie startupy.

Zdefiniowane w Strategii Grupy Tauron cztery główne kierunki rozwoju innowacji są obecnie uszczegóławiane w Strategicznej Agendzie Badawczej. Dla każdego kierunku utworzono odrębny portfel projektów, w ramach których określono kluczowe wyzwania, cele rozwojowe oraz obszary badawcze. Taka konstrukcja SAB wesprze proces wyboru konkretnych projektów i odrzucenia innych, jak również pozwoli na optymalną alokację zasobów finansowych.

- Pierwszy prezentowany portfel Strategicznej Agendy Badawczej Tauron dotyczy Inteligentnych Usług Sieciowych. Grupa Tauron jest największym dystrybutorem energii elektrycznej w Polsce, stąd jako lider chcemy rozwijać kompetencje związane z narzędziami do zarządzania energią, technologiami pozyskania i przetwarzania danych oraz usługami komunikacyjnymi. Już dzisiaj w prowadzimy dziewięć projektów badawczo-rozwojowych zmierzających do podwyższenia jakości usług sieciowych świadczonych przez Tauron oraz wypracowania ich nowych rodzajów. Trzy kolejne projekty badawczo-rozwojowe dotyczące Smart Home, Smart City i magazynowania energii są przygotowywane - powiedział Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Taurona ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.
Zakres pierwszego portfela wyznaczają trzy cele rozwojowe, którym przydzielono konkretne obszary badawcze:
- Zarządzanie Istniejącą Infrastrukturą Sieciową (m.in. Automatyczna operatywność sieci elektroenergetycznej i ciepłowniczej oraz cyberbezpieczeństwo i ochrona danych pomiarowych);
- Rozwój Inteligentnej Infrastruktury Sieciowej (m.in. Integracja generacji rozproszonej z siecią elektroenergetyczną i ciepłowniczą, aktywne monitorowanie i diagnostyka sieci elektroenergetycznych);
- Nowe Biznesy na Bazie Inteligentnej Infrastruktury (m.in. rozwój produktów i usług na bazie IoT, Efektywne Ekonomicznie Systemy magazynowania energii).

Zadania zawarte w portfelu koncentrują się na poprawie niezawodności, bezpieczeństwa oraz jakości dostaw energii elektrycznej i ciepła, poprzez rozwój nowoczesnych technologii w obszarze diagnostyki, automatyzacji i digitalizacji procesów zarządczych, a także na rozwoju nowych usług w obszarze inteligentnych budynków, inteligentnych miast, czy usług związanych z zarządzaniem energią.

Wśród prowadzonych aktualnie w Grupie Tauron projektów badawczo-rozwojowych związanych z usługami sieciowymi są między innymi: MdM - Platforma zarządzania danymi z zawansowanej infrastruktury pomiarowej, ZSDS - Zintegrowany System Diagnostyki Sieciowej czy ESS - System bezprzerwowego zasilania odbiorców w sieciach dystrybucyjnych.

Zadaniem projektu ProMoc jest z kolei wypracowanie rozwiązań umożliwiających wprowadzenie nowej usługi jaką jest redukcja zapotrzebowania na energię elektryczną. Dzięki projektowi możliwe będzie wygenerowanie korzyści z efektywnego zarządzania mocą dla trzech uczestników rynku: klienta, firmy energetycznej kupującej energię elektryczną oraz podmiotu zarządzającego bezpieczeństwem krajowego systemu energetycznego.

Ponadto w ramach tego portfela prowadzone są również dwa projekty, na które Grupa Tauron otrzymała finansowanie z programu Horyzont 2020 m.in. ICP4life zakładający powstanie zintegrowanej platformy współpracy do projektowania, rozwoju i świadczenia "usług" dla firm w szczególności z sektora MŚP, a także Utilitiee mający na celu rozwój narzędzi wykorzystujących najnowsze techniki komunikacyjne pozwalające angażować konsumentów w działania na rzecz efektywności energetycznej.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Kwb 29.11.2017r. 14:40
Gdzie decyzja odnosnie odkrywki ościsłowa dwa tygodnie już dawno minęło!!!!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pracownik TD 04.12.2017r. 04:07
a gdzie w tej wizji pracownicy?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE