ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETauron - wiadomości z Grupy
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Broda: chcemy stworzyć w Tauronie ekosystem innowacji
07.12.2017r. 21:39

- Założyliśmy, że w 2025 r. aż 25 proc. przychodów Grupy Tauron będzie pochodziło z nowych biznesów. Chcemy to osiągnąć przez stworzenie ekosystemu innowacji, który będzie czerpał nowe rozwiązania z wielu źródeł - powiedział Jarosław Broda, wiceprezes Taurona ds. zarządzania majątkiem i rozwoju, w rozmowie opublikowanej w "Pulsie Biznesu".
Spółka jest otwarta zarówno na współpracę ze start-upami, jak i dużymi firmami technologicznymi oraz instytutami badawczymi. Tauron sam prowadzi także duże projekty badawczo-rozwojowe. Jarosław Broda zwrócił uwagę, że potwierdzeniem trafnego zdefiniowania potrzeb Taurona związanych z rozwojem sektora jest uzyskanie niedawno finansowania aż na 8 programów badawczych w ramach działania Programu Badawczego Sektora Elektroenergetycznego prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Finansowanie to stanowi 30 proc. budżetu programu.

Ekosystem innowacji to sprawnie działający mechanizm wpięcia innowacji w biznes, od momentu zdefiniowania potrzeby biznesowej przez prace badawczo-rozwojowe po tworzenie nowych modeli biznesowych - powiedział Jarosław Broda. Spółka opracowania narzędzie, które pozwala na funkcjonowanie tego mechanizmu i przekłada cele nowej Strategii Grupy Tauron w obszarze badań i innowacji na konkretne działania i kierunki prac. Narzędziem tym jest Strategiczna Agenda Badawcza, wdrożenie której spółka ogłosiła pod koniec listopada. Strategiczna Agenda Badawcza oprócz charakterystyki działań Taurona zawiera praktyczny opis, jak zamierza on włączyć politykę rozwojową w codzienną działalność spółek Grupy.
- Nie szukamy wyznaczonych z góry dostawców, z założeniem, że w tej dziedzinie forsujemy start-upy, a w innej tylko uznane instytucje o długim stażu na rynku. Poszukujemy raczej rozwiązań, które będziemy mogli wykorzystać i które usprawnią nasz biznes, a kto je dostarczy, jest kwestią otwartą - powiedział Jarosław Broda w rozmowie w "Pulsie Biznesu". Zwrócił uwagę, że Strategiczna Agenda Badawcza określa ramy działania, ale bez zamykania się na różnorodność rozwiązań. Tauron spodziewa się, że wdrażanie wypracowanych produktów i usług zapewni nie tylko przychody z nowych źródeł, ale również oszczędności. Z tego powodu na rozwój badań i innowacji spółka przeznacza corocznie minimum 0,4 proc. skumulowanych przychodów Grupy.

- Jesteśmy świadomi, że żyjemy w czasach tworzenia się nowej energetyki, która oznacza wzrost znaczenia nowych technologii i nowych źródeł energii. Przede wszystkim jednak musimy być gotowi na to, że stosunkowo głębokie zmiany w sposobie funkcjonowania branży będą o wiele częstsze i trudniejsze do przewidzenia z dużym wyprzedzeniem. Musimy więc być gotowi na bardzo elastyczne zarządzanie innowacjami - mówił dalej w rozmowie w "PB" Jarosław Broda. Była to według niego główna motywacja do opracowania Strategicznej Agendy Badawczej, mającej definiować sposób myślenia w celu osiągnięcia konkretnych celów.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wind 08.12.2017r. 08:47
Wrocek wraca do gry, Panie i Panowie!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE