ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETauron - wiadomości z Grupy
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fitch potwierdził efektywne działania Taurona oceną ratingową na poziomie BBB
21.12.2017r. 17:53

Agencja Fitch potwierdziła rating dla Taurona na poziomie BBB z perspektywą stabilną. Fitch zwraca uwagę na skuteczne działania mające na celu utrzymanie stabilności finansowej Grupy Tauron, w tym realizację efektywnych działań oszczędnościowych. Pierwsze trzy kwartały br. były dla Grupy Tauron okresem wyraźnej poprawy najważniejszych wskaźników operacyjnych i finansowych.
- Potwierdzenie przez agencję Fitch oceny ratingowej dla Taurona Polska Energia na poziomie BBB odzwierciedla silną pozycję rynkową Grupy Tauron. Stabilna sytuacja finansowa Grupy jest efektem konsekwentnie realizowanej strategii oraz korzystnych trendów w otoczeniu makroekonomicznym i rynkowym. Pozytywne skutki przynosi również dywersyfikacja źródeł finansowania, nowatorski dialog społeczny i racjonalny program inwestycyjny - mówi Filip Grzegorczyk prezes zarządu Taurona.

Grupa Tauron w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku zanotowała znaczącą poprawę niemal wszystkich podstawowych wskaźników operacyjnych i finansowych. Odnosząc się do porównywalnego okresu 2016 r., nastąpił wyraźny wzrost produkcji węgla o 11 proc, sprzedaży węgla o 22 proc., produkcji energii elektrycznej o 13 proc, a produkcji ciepła o 13 proc. Sprzedaż energii elektrycznej wzrosła o 10 proc.

W Grupie efektywnie realizowany jest program inwestycyjny, którego wartość w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku wyniosła ponad 2,2 mld zł.

Największa część nakładów inwestycyjnych została przeznaczona na budowę nowego bloku o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Prace są realizowane zgodnie z harmonogramem i budżetem inwestycji, który wynosi ponad 6 mld zł. Zaawansowanie budowy w grudniu przekroczyło 50 proc.

Istotnym wydarzeniem 2017 roku było podpisanie przez Elektrociepłownię Stalowa Wola umowy wspierającej dokończenie budowy bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW w Stalowej Woli. Zgodnie z harmonogramem blok zostanie przekazany do eksploatacji w 2019 r.

Jako największy dystrybutor energii elektrycznej w Polsce Tauron inwestuje sukcesywnie w rozwój infrastruktury sieciowej. Pula nakładów inwestycyjnych jest uzupełniana przez sprawne pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych między innymi na budowę inteligentnych sieci. W sumie spółka dystrybucyjna podpisała już 28 umów dotyczących dofinansowania działań inwestycyjnych w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 na kwotę dotacji ponad 160 mln zł.

W obszarze wydobycia rozpoczęto prace przygotowawcze związane z budową nowego szybu w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie. Projekt jest realizowany z myślą o długofalowym zaopatrzeniu Grupy Tauron w paliwo niezbędne do produkcji energii i ciepła. Dzięki niemu wydobycie w Zakładzie Górniczym Sobieski wydłuży się co najmniej o 50 lat.

- Realizacja ambitnego programu inwestycyjnego przy zachowaniu stabilności finansowej Grupy wymaga konstruowania elastycznych mechanizmów finansowania. Stąd, w ostatnim czasie podjęliśmy szereg wyzwań w zakresie pozyskania bądź zagwarantowania środków finansowych dla Grupy TAURON. Kluczowym działaniem była przeprowadzona z sukcesem w lipcu br. emisja 10-letnich euroobligacji o wartości 500 mln EUR, która cieszyła się dużym zainteresowaniem inwestorów. Na uwagę zasługuje również zawarta z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowa emisji obligacji hybrydowych. Było to pierwsze finansowanie hybrydowe udzielone przez BGK, a drugie tego typu pozyskane przez Tauron. Istotnym jest również zawarcie wstępnego porozumienia z Polskim Funduszem Rozwoju dotyczącego współfinansowania inwestycji w nowy blok w Jaworznie. Dzięki nowatorskim formom finansowania TAURON pozyskał łącznie około 3,4 mld złotych - mówi Marek Wadowski, wiceprezes zarządu Taurona Polska Energia ds. finansów.Prowadzony w Tauronie od początku 2016 r. Program Poprawy Efektywności przyniósł efekty o łącznej wartości 906 mln zł. Uzyskane oszczędności stanowią już 70 proc. łącznych efektów zaplanowanych na lata 2016-2018. Ponadto Inicjatywy Strategiczne rozumiane jako działania optymalizacyjne i proefektywnościowe na koniec półrocza 2017 r., przyniosły dodatkowo 480 mln zł pozytywnego rezultatu finansowego.
Dialog pracowniczy doprowadził z kolei do zawarcia trzyletniego porozumienia płacowego uzależniającego wysokość premii od osiągnięcia zakładanego wyniku EBITDA oraz realizacji inicjatyw oszczędnościowych o wysokości 460 mln zł.

Dzięki atrakcyjnej ofercie produktowej oraz skutecznej strategii handlowej Tauron osiąga wysoki, bo wynoszący 10% wzrost sprzedaży energii swoim klientom.

W trosce o jakość powietrza w marcu br. Tauron rozpoczął realizację kompleksowego programu antysmogowego pn. Oddychaj powietrzem, którego celem jest m.in. zachęcenie posiadaczy przestarzałych, zatruwających środowisko urządzeń grzewczych do ich wymiany na ekologiczne źródła ciepła.

Na inwestycje związane z przyłączeniami do ciepła systemowego Tauron pozyskał dofinansowanie w wysokości ponad 140 mln zł, dzięki czemu powstanie 100 km nowoczesnych sieci ciepłowniczych.

Z myślą o przyszłej pozycji rynkowej Grupy Tauron w całym jej łańcuchu wartości prowadzone są aktualnie aż 22 projekty badawczo-rozwojowe.

Na osiem z nich Tauron pozyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 28 mln, czyli prawie jednej trzeciej całego budżetu konkursu.

Tauron wdrożył także Strategiczną Agendę Badawcząpierwszy tego typu dokument w polskim sektorze energetycznym, który w precyzyjny sposób opisuje kierunki rozwoju innowacji w koncernie energetycznym.

Rozwiązania dla Taurona w obszarze usprawnienia funkcjonowania istniejącej infrastruktury oraz budowy nowych biznesów w Grupie przygotowuje aktualnie 26 startupów. Dziewięć z nich prowadzi testy na infrastrukturze Grupy. Wdrożenia realizowane są w ramach Pilot Makera - jednego z najbardziej zaawansowanych programów ukierunkowanych na wprowadzanie innowacyjnych pomysłów startupów w korporacjach.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Akcjonariusz 21.12.2017r. 21:32
Trzymam kciuki za sukcesy Taurona. Jestem także klientem z Wrocławia. Jeśli mogę cokolwiek doradzić to proponuję rozwój kogeneracji w Metropolii Śląskiej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Cenzura 22.12.2017r. 12:00
Na tym portalu jest żenująca - nie można naposać że to 9 poziom od góry na 22 możliwe - bo lud nie będzie zachwycony ogłupiającą propagandą sukcesu?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE