ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETauron - wiadomości z Grupy
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

To był niezwykle dobry rok Taurona
31.12.2017r. 15:12

Tauron z satysfakcją zamyka mijający rok. Efektywnie realizując racjonalny program inwestycyjny, Program Poprawy Efektywności oraz działania oszczędnościowe Grupa utrzymała stabilność finansową wyraźnie poprawiając najważniejsze wskaźniki operacyjne i finansowe. Tauron o 10 proc. zwiększył sprzedaż energii. Spółka wdrożyła Strategiczną Agendę Badawczą, w całym jej łańcuchu wartości prowadzone są aktualnie aż 22 projekty badawczo-rozwojowe. W tym roku rozpoczęto realizację programu antysmogowego. Sukcesem było również zawarcie trzyletniego porozumienia płacowego.
Grupa Tauron w pierwszych trzech kwartałach tego roku wyraźnie poprawiła niemal wszystkie podstawowe wskaźniki operacyjne i finansowe. W porównaniu do analogicznego okresu 2016 r. Grupa zanotowała wzrosła produkcji węgla o 11 proc., sprzedaży węgla o 22 proc., produkcji energii elektrycznej o 13 proc, a produkcji ciepła o 13 proc. Sprzedaż energii elektrycznej wzrosła o 10 proc.

W Grupie efektywnie realizowany jest program inwestycyjny, którego wartość w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku wyniosła ponad 2,2 mld zł.
Największa część nakładów inwestycyjnych została przeznaczona na budowę nowego bloku o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Prace są realizowane zgodnie z harmonogramem i budżetem inwestycji, który wynosi ponad 6 mld zł. Zaawansowanie budowy w grudniu przekroczyło 50 proc..
Elektrociepłownia Stalowa Wola podpisała umowę wspierającą dokończenie budowy bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW w Stalowej Woli. Zgodnie z planem blok zostanie przekazany do eksploatacji w 2019 r.

Grupa konsekwentnie inwestuje w rozwój infrastruktury sieciowej. Jej spółka dystrybucyjna podpisała już 28 umów dotyczących dofinansowania działań inwestycyjnych w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 na kwotę dotacji ponad 160 mln zł.

W obszarze wydobycia rozpoczęto prace przygotowawcze związane z budową nowego szybu w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie. Projekt ten umożliwi wydłużenie wydobycia w tym Zakładzie o co najmniej o 50 lat.

Od początku 2016 r. Tauron prowadzi Program Poprawy Efektywności, który przyniósł efekty o łącznej wartości 906 mln zł. Uzyskane oszczędności stanowią już 70 proc. łącznych efektów zaplanowanych na lata 2016-2018. Ponadto Inicjatywy Strategiczne rozumiane jako działania optymalizacyjne i proefektywnościowe na koniec półrocza 2017 r., przyniosły dodatkowo 480 mln zł pozytywnego rezultatu finansowego.

Prowadzony przez spółkę nowatorski dialog społeczny umożliwił zawarcie trzyletniego porozumienia płacowego uzależniającego wysokość premii od osiągnięcia zakładanego wyniku EBITDA oraz realizacji inicjatyw oszczędnościowych o wysokości 460 mln zł.
W marcu Tauron rozpoczął realizację kompleksowego programu antysmogowego pn. Oddychaj powietrzem, którego celem jest m.in. zachęcenie posiadaczy przestarzałych urządzeń grzewczych do ich wymiany na ekologiczne źródła ciepła.

Na inwestycje związane z przyłączeniami do ciepła systemowego spółka pozyskała dofinansowanie w wysokości ponad 140 mln zł, co umożliwi budowę 100 km nowoczesnych sieci ciepłowniczych.

W całym jej łańcuchu wartości Grupy prowadzone są aktualnie aż 22 projekty badawczo-rozwojowe. Na osiem z nich pozyskane zostało dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 28 mln.

Tauron wdrożył także Strategiczną Agendę Badawczą będącą pierwszym tego typu dokumentem w polskim sektorze energetycznym, precyzyjnie opisującym kierunki rozwoju innowacji w Grupie.

Rozwiązania dla Taurona w obszarze usprawnienia funkcjonowania istniejącej infrastruktury oraz budowy nowych biznesów w Grupie przygotowuje aktualnie 26 startupów. Dziewięć z nich prowadzi testy na infrastrukturze Grupy. Wdrożenia realizowane są w ramach Pilot Makera - jednego z najbardziej zaawansowanych programów ukierunkowanych na wprowadzanie innowacyjnych pomysłów startupów w korporacjach.

Odzwierciedleniem silnej pozycji rynkowej Grupy Tauron jest potwierdzenie przez Agencję Fitch jej ratingu na poziomie BBB z perspektywą stabilną.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: pracownik TD 03.01.2018r. 16:54
a gdzie wypłata dywidendów?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE