ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETauron - wiadomości z Grupy
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Grzegorczyk: spór z Invenergy nie podważył zaufania do Taurona
09.02.2018r. 08:09

W rozmowie z cyklu #RZECZoBIZNESIE prezes Taurona Filip Grzegorczyk przedstawił genezę sporu z amerykańską grupą Invenergy i zwrócił uwagę, że w żadnym stopniu nie podważył on zaufania inwestorów do Taurona.
W 2015 r. spółka Taurona - Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa wypowiedziała długoterminowe umowy zakupu energii elektrycznej i sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia z kilkoma spółkami wiatrowymi powiązanymi z grupą Invenergy. W odpowiedzi spółki te skierowały przeciwko Tauronowi pozwy o odszkodowanie.

- Po pierwsze, nie Tauron, a spółka celowa grupy Tauron ze spółkami celowymi koncernów zagranicznych zawierały umowy długoterminowe. Obie strony celowo zdecydowały się na taką konstrukcję. Z tego wynika, że ani Tauron nie ma żadnych roszczeń do Invenergy, ani Invenergy nie ma żadnych roszczeń do Taruona. Obie strony były świadome, że działają przez spółki celowe - wyjaśnił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prez. Filip Grzegorczyk.

- Umowy były zawierane na konkretnym stanie prawnym, w oparciu o konkretne uwarunkowania rynkowe. Uwarunkowania zmieniły się w 2012 r. i okazało się, że umowy stały się nieopłacalne dla spółki zależnej grupy Tauron. Grupa Tauron wezwała drugą stronę do renegocjacji tych umów. Jednak do renegocjacji nie doszło i z tego powodu umowy zostały wypowiedziane. Nieprzewidziana zmiana sytuacji prawej pozwalała nam żądać renegocjowania umowy. Do renegocjacji nie doszło, bo druga strona tego nie chciała - tłumaczył dalej cytowany przez "Rzeczpospolitą" prezes Taurona.
Grzegorczyk zwrócił uwagę, że umowy ze spółkami wiatrowymi nie zostały zerwane ale wypowiedziane, a spory w sądach, które obecnie się toczą, mają na celu ustalenie legalności ich wypowiedzenia.

Odnosząc się zapowiedzi Invenergy o domaganiu się znacznych odszkodowań, Filip Grzegorczyk poinformował, że według audytora wypłata tych odszkodowań nie grozi spółce, a prawdopodobieństwo wygrania sporów sądowych przez spółki powiązane z grupą Invenergy ocenił jako nikłe. Przypomniał też, iż zapadł już jeden wyrok merytoryczny w pierwszej instancji, gdzie rację przyznano spółce zależnej Taurona.

Filip Grzegorczyk jednoznacznie podkreślił, że cała ta sytuacja nie podważa zaufania inwestorów do Tauronu. - Indeks Nasdaq IR Insight pokazuje, że w ostatnim okresie więcej amerykańskich inwestorów kupiło akcje Tauronu niż sprzedało. Kurs akcji w ciągu roku wzrósł z 2,19 do 3,5 zł. To pokazuje zaufanie do grupy Tauron - powiedział cytowany przez "Rzeczpospolitą" Grzegorczyk.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: BMW 12.02.2018r. 09:56
Szczególnie BMW :)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE