ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETauron - wiadomości z Grupy
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dotacje na infrastrukturę dla OZE w Małopolsce. Cała pula dla Taurona?
15.02.2018r. 09:27

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w przyszłym miesiącu rozpocznie się nabór wniosków w drugim konkursie z RPO 2014-2020 dla województwa małopolskiego, w wyniku którego na unijne dofinansowanie mogą liczyć inwestorzy planujący budowę infrastruktury dystrybucyjnej dla odnawialnych źródeł energii. Na pozyskanie unijnych funduszy jest jeden murowany kandydat.
Konkurs w ramach poddziałania 4.1.2 "Rozwój infrastruktury dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych" z RPO dla woj. małopolskiego rozpocznie się 26 lutego i potrwa aż do 28 grudnia br.

Unijne dotacje będzie można przeznaczyć na projekty dotyczące budowy, rozbudowy i przebudowy sieci dystrybucyjnych wraz z niezbędnymi jej elementami.

Wsparcie będzie kierowane na rozwój sieci dystrybucyjnych średniego i niskiego napięcia, poniżej 110 kV wraz z niezbędnymi elementami (np. transformatory), służących zwiększeniu zdolności przyłączenia odnawialnych źródeł energii do sieci.

Wnioski mogą składać wyłącznie operatorzy systemu dystrybucyjnego - a mając na uwadze, że inwestorzy muszą zrealizować swoje projekty na terenie województwa małopolskiego - głównym beneficjentem unijnego dofinansowania powinna być działająca na tym terenie spółka Tauron Dystrybucja.

Budżet konkursu wynosi 62,712 mln zł, a maksymalny udział unijnych dotacji w kosztach kwalifikowanych nie może przekroczyć 85 proc.

Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu to maj 2019 r.
Będzie to już drugi konkurs na unijne dotacje na infrastrukturę sieciową w celu przyłączania OZE, realizowany w ramach poddziałania 4.1.2 z małopolskiego RPO 2014-2020.

W wyniku pierwszego konkursu, dla którego nabór zakończył się 29 grudnia ub.r., wszystkie 9 nagrodzonych dotąd wsparciem projektów zgłosiła spółka Tauron Dystrybucja, która dzięki unijnym dotacjom rozbuduje sieć w powiatach proszowickim, chrzanowskim, nowosądeckim, limanowskim, olkuskim, tarnowskim, krakowskim, w gminie Gdów, a także w miejscowościach Rodaki, Chechło i Skałbania.

Kwota dofinansowania dla tych inwestycji wyniosła 18,59 mln zł, a ich całkowita wartość sięga 25,43 mln zł. Wkrótce władze woj. małopolskiego mogą wybrać do dofinansowania kolejne projekty. Budżet całego konkursu wyniósł 65,82 mln zł.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 przeprowadzono dotąd również jeden konkurs na unijne dotacje w obszarze wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych.

Nabór wniosków zakończono na początku grudnia ub.r. Złożono 57 wniosków, w których łączna, wnioskowana kwota unijnego dofinansowania sięga 335,12 mln zł, co stanowi 394 proc. dostępnej alokacji.

Termin rozstrzygnięcia tego konkursu zaplanowano na kwiecień br.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE